Информация к новости
  • Переглядiв: 264
  • Автор: julia
  • Дата: 19-01-2020, 17:33
19-01-2020, 17:33

Якщо Ваша дитина скаржиться на біль у горлі...

Категорiя: Сторінка медичної сестрі

Якщо Ваша дитина скаржиться на біль у горлі...


Якщо Ваша дитина скаржиться на біль у горлі…

Практично для кожної мами скарга дитини на біль у горлі – це діагноз і пряме показання до відвідування лікаря. Звісно, залишати поза увагою подібний симптом не варто, особливо в холодну пору року, коли дуже просто підхопити ГРЗ або ангіну.

Больові відчуття в горлі – це всього лише симптом, який може відповідати за численні захворювання респіраторної системи. Тому слід детальніше розібратися, що таке біль у горлі, які причини його розвитку і коли дійсно відвідування лікаря уникнути не можна.

Причини появи такого симптому
Біль у горлі є поширеним симптомом, який може змінюватись за ступенем тяжкості. Іноді це легке поколювання або свербіж, в інших випадках дитина відчуває виражений біль, їй важко ковтати і розмовляти. Розглянемо найпоширеніші захворювання верхніх дихальних шляхів, де біль у горлі – основний симптом.

Тонзиліт (запалення піднебінних мигдалин)
Спочатку варто згадати про парадокс, який полягає в тому, що мигдалини, хоча і належать до лімфатичної системі організму і захищають його від інфекцій, самі часто піддаються запальним реакціям. Найпоширенішою причиною тонзиліту є проникнення в організм вірусів або бактерій. Тонзиліт часто виникає через розмноження бактерій, які природним чином з'являються в горлі. Проте у деяких ситуаціях бактеріальна флора може надмірно рости, наприклад, при зниженні імунітету. Іншою причиною тонзиліту є часте вживання дуже холодних продуктів – напої, морозиво і т. п. Вірусний тонзиліт частіше за все зустрічається у дітей, особливо у маленьких (до 5 років), і, зазвичай, пов'язаний з ГРВІ або ГРЗ. У дітей старшого віку і у дорослих майже завжди за тонзиліт відповідальні бактерії на кшталт стрептококів.

Однією з перших ознак тонзиліту є сильний біль у горлі, який може поширюватися на вуха. Це найпомітніше при ковтанні і спробах говорити. Крім того, захворювання часто супроводжується загальною слабкістю, головним болем, підвищенням температури тіла. Також варто відзначити, що у маленьких дітей найпоширенішими симптомами є слиновиділення і відмова від їжі через важке або болісне ковтання . Тонзиліт неодмінно варто лікувати під контролем лікаря, в іншому випадку можливий перехід захворювання у хронічну форму, в разі загостренні якого розвивається вже ангіна.

Ангіна (інфекційне запалення мигдалин)
Ангіна – це гостре запалення піднебінних мигдаликів і слизової оболонки глотки, часто розглядається як загострення хронічного тонзиліту. Ангіна – це інфекційне захворювання, симптоми якого досить характерні, а лікування антибіотиками зазвичай є необхідністю і єдиним способом впоратися з хворобою. Провокаторами захворювання виступають два типу інфекції – вірусна і бактеріальна, при цьому останній тип діагностується в 85% випадків. Розвиток бактеріальної ангіни є результатом стрептококової інфекції групи Streptococcus pyogenes.

Бактеріальний тонзиліт зазвичай вражає дітей у віці від 5 до 15 років, і найбільший ризик захворювання виникає восени, взимку та ранньою весною. Розпізнати ангіну бактеріального типу не складно, для неї характерні такі ознаки:

сильний біль у горлі, температура, яка може досягати 39 градусів, нудота, блювота;
запалена і червона слизова оболонка горла, мигдалини пухкі з гнійним нальотом;
підщелепні і шийні лімфатичні вузли збільшені і болючі.
Діагностика бактеріальної ангіни значно легша, ніж вірусної. Одним з характерних симптомів бактеріальної є раптовий сильний біль у горлі, який іноді називають "задушливим". Крім того, дитина скаржиться на біль при ковтанні і відчуття в горлі чужорідного предмету.

Якщо причиною ангіни є бактеріальна флора, антибіотикотерапія є найефективнішим методом лікування.

Фарингіт (запалення слизової оболонки глотки)
Фарингіт – захворювання, що характеризується гострим запаленням слизової оболонки глотки і лімфатичної тканини горла. Найпоширенішою причиною фарингіту у дітей є віруси, які зустрічаються в 80% випадків. Період найвищої захворюваності гострим фарингітом – це час з пізньої осені до ранньої весни, коли імунітет дитини ослаблений.

Вірусний фарингіт у дитини – це тип інфекції, яка зустрічається найчастіше і викликана такими вірусами, як:
ентеровіруси;
риновіруси;
аденовіруси;
Під час фарингіту зазвичай діти скаржаться на гострий біль в горлі, а при огляді можна виявити почервоніння слизової. Вірусний фарингіт протікає досить м'яко і часто проходить самостійно протягом 5-7 днів. У цьому випадку спеціальне лікування не потрібно, лікар може рекомендувати використання місцевих засобів, наприклад, аерозолів для горла або полоскання з метою зняття хворобливих симптомів.
Важливо! У маленьких дітей і немовлят гострий фарингіт може давати більш важкі симптоми, часом з діареєю. У маленьких пацієнтів без своєчасного лікування фарингіт часто призводить до середнього отиту.
Фарингіт зазвичай є легким захворюванням, але зрідка може призводити до серйозних ускладнень. У деяких випадках нелікований фарингіт, якщо він є бактеріальним, може призводити до гнійного запалення прилеглих лімфатичних вузлів.

Як проходить діагностика болю в горлі
Найважливішим є точне визначення обставин, за яких виник біль у горлі, і того, чи супроводжується він іншими симптомами, які можуть вказувати на причину. Поставити точний діагноз і визначити причину такого симптому допоможе лікар. Якщо є підозри на наявність бактеріальної інфекції, лікар призначить аналіз – мазок на флору з горла. Цей метод діагностики вкрай важливий для постановки точного діагнозу, а призначення антибіотиків без результатів даного дослідження неприпустиме.

Що робити, якщо з'явився такий симптом?
Що робити, якщо дитина скаржиться на біль у горлі? Доктор Комаровський пропонує слідувати дуже простому і зручному методу – "правилу першої чашки". Якщо дитина випила чашку теплого напою або чаю, а біль у горлі не минув або посилився – жодних аптек і спроб домашнього лікування, терміново до лікаря!
Шановний читач - ми рекомендємо Вам зареєструватись або увiйти на сайт пiд своїм логiном.