Профілактика кору
hbc1В Україні підвищується рівень захворюваності на кір. Так, протягом 2017 року за оперативними даними МОЗ по Україні зареєстровано 4782 випадки захворювання на кір у 24 регіонах України. Це у 46,7 разів більше, ніж за 2016 рік. Ріст захворюваності відбувся в основному за рахунок дітей, питома вага яких серед хворих становила 73%. Найбільший рівень захворюваності кором спостерігався в Івано-Франківській, Одеській і Закарпатській областях. В Одеській області зареєстровано 5 летальних випадків від кору. В Житомирській області реєструються поодинокі випадки захворювань на кір. Так за 2017 рік зареєстровано 6 випадків кору.
Серед хворих на кір більше 70% не отримали щеплень у 2017 році і лише 14,2% були щеплені згідно з графіком.
Спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються кожні 5-6 років. Головна причина спалахів – низьке охоплення щепленнями дитячого населення країни проти кору. Загалом по Україні в 2017 році зареєстровано 102 спалахи у 16 регіонах.
Зазвичай на кір хворіють один раз. Повторні випадки трапляються вкрай рідко. Заразитися може будь-яка людина, що не має імунітету.
Кір – це висококонтагіозне (надзвичайно заразне) гостре вірусне захворювання з повітряно-краплинним шляхом передачі. Джерелом інфекції є хвора на кір людина з моменту появи перших ознак хвороби до п’ятого дня від початку висипань. В основному кором хворіють не щеплені діти, що відвідують дитячі заклади. Підлітки й дорослі, що раніше не хворіли кором, та не отримали вакцину проти нього, також залишаються надзвичайно сприйнятливими до цієї інфекції.
hbc2Симптоми кору: висока температура, нежить, кашель, висип, іноді блювання й пронос. Часто ускладнюється пневмонією та може викликати ураження головного мозку.
Вірус кору послаблює імунітет і знижує здатність організму боротися з іншими хворобами. Від моменту зараження до захворювання минає від 7 до 21 дня. Це прихований період хвороби. У період захворювання починається висока температура, сильний головний біль, нежить, відсутність апетиту й слабкість. Потім – нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, інколи гнійні виділення). Рожеві крапкові висипання з’являються на другий-третій день. На слизовій оболонці ясен, щік та губ – білуваті цятки. Їх можна побачити ще до появи висипу на тілі. На 4-5 день хвороби на шкірі голови, обличчі, за вухами з’являється висип, пізніше розповсюджується на тіло, руки й ноги. Зазвичай виглядає як дрібні рожево-червоні цятки і пухирці, що поступово перетворюються на більші плями. У цей період стан хворого може погіршуватися. Висип зникає у зворотньому з появою порядку. Відтак стан хворого починає покращуватися. При перших симптомах, негайно звертайтеся до лікаря.
hbc3Специфічного лікування від кору не існує. Проте можна запобігти захворюванню, єдиний надійний метод профілактики кору – вакцинація. Згідно з Календарем профілактичних щеплень, дитина повинна отримати 2 дози вакцини: у 12 місяців і 6 років. В Україні застосовується комбінована вакцина для профілактики одразу від трьох хвороб – кору, епідемічного паротиту та краснухи (КПК). Вакцину закуповує Міністерство охорони здоров’я через міжнародні закупівлі ЮНІСЕФ за бюджетні кошти.
Не втрачайте можливості захистити своїх дітей від кору. Вчасно зроблена вакцинація гарантує безпеку і ефективність!